Naše 1. výstava a příprava na ni

20.04.2023

Ať už jako zdůvodnění vaší účasti na výstavě berete slib chovateli nebo nutnost k procesu uchovnění, nebo skrytě doufáte v to, že vás to jednou bude bavit, měli byste pročíst, co vás vlastně čeká. A co potřebujete.....

Na návštěvu výstavy vlastně nepotřebujete ani psa. Stačí zvědavost. Možná vám budou aktéři (hlavně ti lidští) připadat lehce či více nenormální. Ale může se vám stát, že vezmete svého Mufa na výstavu také. A co hůř, možná vás to začne i bavit!

A tady se dostanete do bodu kdy myslíte buď, že všechno víte a znáte nebo naopak, že netušíte nic.

Takže kudy na to? Co potřebujete kromě psa?

Přihlásit se. Nalézt výstavu, na kterou odešlete v dostatečném předstihu přihlášku. Každý organizátor má deadline. Jen málo organizací umožní přihlášení psa těsně před výstavou nebo dokonce v den výstavy.

Najít na webech výstavu, vyplnit přihlášku, ZAPLATIT vstupní poplatky. To je slibný začátek toho že na výstavu pojedete.

Odkaz na výstavy M.D.C.: https://www.moraviadogclub.cz/akce-2023

Přihláška:

https://www.moraviadogclub.cz/registracni-a-prihlasovaci-formulare

Výstavy WKU:

https://www.worldkennel.org/schedule.html

Pokud jste uzávěrku neprošvihli, datum zvolené výstavy se blíží, je potřeba :

1.Zkontrolovat očkovací průkaz a přibalit s sebou. Na každé hromadné akci ho musíte mít s sebou. I když se nekontroluje plošně, namátková kontrola u vás musí nalézt platný vetpas s vakcinacemi. Samotné vakcinace jsou zase docela důležitá záležitost pro vašeho pesana.

2. Přibalit průkaz původu. Do některých průkazů lze vpisovat výsledky výstav, na některých výstavách dostanete pouze posudek. Ale věřte, že listovat po letech přílohami průkazu, kde si vzpomínáte na jednotlivé výstavy, je docela fajn záležitost.

Další věci do kufru auta už jsou volitelné, ale pokud nebudete mít základ, budete mít na výstavě určitě plné ruce práce a starosti navíc.

"Kenelka" aneb přepravní box pro odpočinek psa.

Pokud na ni není zvyklý, fakt se ho do ní nepokoušejte narvat v den výstavy! Když ne "kenelku", vezměte s sebou deku pod pejska, skládací židličku (to se fakt vyplatí nezapomenout!!), slunečník nebo deštník, popřípadě prostornější výstavní stan.

Ten však ale na první výstavu asi fakt nepotřebujete!

Láhev s vodou, misku ( nejlepší skládací silikonová), hřeben pokud máte vlasatce, žínku pokud potřebujete jen pohladit krátkosrstá záda.

Pamlsky v rozumné míře. Pokud vám pes nefunguje doma, na výstavě rozhodně fungovat nezačne, ani když před ním potáhnete pečené sele.

Zavírací špendlík, kterým připíchněte své "startovní" číslo na vlastní oděv. Nebo pouzdro na výstavní číslo, které se navléká na levou ruku. Neděste se, ve zverimexu ho mít nebudou, ale na každé druhé výstavě se dá koupit.

Výstavní vodítko.

To je kapitola sama pro sebe. Pokud na výstavu přitáhnete psa na řetězu a obojku takzvaném "kravském", tak na profláklých výstavách se už rovnou připravujete o pořadí v lepších známkách.

Obecně platí, že výstavní vodítko nemá rušit linie psa. Obojek, pokud již máte kontrastní vůči barvě psa, musí být rovněž takový aby nezkracoval krk, případně nedělal na linii krku obrovské útvary které ruší pohled na běžícího psa.

Výstavní vodítko seženete opět nejlépe na výstavách, kde vám odborný prodejce může poradit, co by k vašemu pejskovi nejlépe pasovalo.

Výstavní obojek v barvě výstavního vodítka může působit velmi hezky, ale pouze pokud se na něm pes nedusí neškrtí a v žádném případě to nesmí být stahovací obojek, nebo nedejbože ostnáč.

Demonstrovat sílu a mohutnost psa lze jeho vypracovanou postavou a nikoliv obojkem zabijáka. Stejně tak rušivě vypadá na tenkém krčku trpasličího pejska vodítko o tloušťce palce jeho majitele. Výstavy totiž jsou a budou vždycky o kráse a ladnosti psa (a také jeho majitele). Tím se dostávám oslím můstkem k oblečení předvádějícího alias handlera.

Víte jak se pozná začínající vystavovatelka? Má minisukni a výstřih až na pupík. Protože nepochopila, že na výstavu jde předvést svého pejska. Víte jak se pozná vystavovatel buran? Na mezinárodní výstavu přijde v šusťákových teplácích a vytahaném umaštěném tričku z kterého mu čouhá břicho.

Obecně- vystavovatel má být barevně oblečen v kontrastních barvách oproti barvě svého psa. Logicky protože pokud běží se svým psem a pes splývá s barvou jeho kalhot, je to blbě.

Dámy samozřejmě mohou mít elegantní outfit, a leckdy ho skutečně mají vypracovaný do posledních detailů tak, aby ladily nebo odpichovaly krásu svého psa a zároveň byly decentně oblečené. On totiž rozhodčí ať už je jakékoliv orientace, stejně kouká nejvíc na psa. Tedy myslím toho správného rozhodčího, který na výstavu přišel kvůli psům.

Hodí se kalhotový kostým, štíhlá děvčata samozřejmě vystavují nejraději v šatech. Každopádně šaty musí být uzpůsobeny tak, aby nezahalovaly psa případně neobnažovaly při běhu majitelku.

Také boty by měly odpovídat povrchu a terénu. Lodičky fakt ne a podpatky už vůbec ne!

Pánové nemusí mít smoking, ale opět kontrastní kalhoty k barvě svého psa sportovního střihu, k němu košile popřípadě vesta frajeři samozřejmě mohou obléct sako. Nejlepší bude aby sako nebylo po mladším bráchovi. Protože opět není nic rušivějšího při pohledu na běžící dvojici pán a pes, než prasklé sako na zádech.

Máte napoprvé dost? Tak tedy v příště  budeme pokračovat okamžikem, kdy jste právě dorazili na výstavu.