Chov/uchovnění

Jak postupovat při uchovnění psa / feny v Moravia dog clubu ?

1. stanete se členy Moravia dog clubu - viz formulář k přihlášení

2. Bonitace : provádí se kdykoliv od 12 ti měsíců věku psa a jedná se o podrobný exteriérový popis zvířete v souladu se standardem WKU .Během posuzování je pes sledován a hodnocen i co do povahy a jedinec bázlivý či agresivní nebude do chovu zařazen. Věk půdo chovu upravuje zákon na ochranu zvířat. Tj. 14 měsíců- malá plemena a 17 měsíců - velká plemena nad 45cm.

Bonitace se pořádá buď jako samostatná akce (oznámená na webu či FB skupině Moravia dog clubu ),nebo v průběhu výstav nebo je možné si ji domluvit individuálně (přes e-mail nebo formulář na webu ). Vždy je potřeba se minimálně týden před akcí přihlásit.

3. Ruku v ruce ,či raději ještě před absolvování bonitace doporučuji majitelům ,aby již měli příslušná zdravotní vyšetření k plemeni adekvátní .

Každé plemeno je specifické a určitě začínajícím chovatelům poradí jejich vlastní chovatel, v kterého vložili důvěru při koupi svého psa. Nebo tyto testy najdou v rodokmenu svého psa uvedeny u rodičů a dalších předků.

Dalším vodítkem je např. genetická laboratoř /laboratoře , které vám ochotně poradí ,jaké testy se nejčastěji k vašemu plemeni vážou. viz .Genomie, která má testy již takto selektované na svém webu. Ale jistě i jiné laboratoře vám vyjdou vstříc.

POSUZOVATELÉ DĚDIČNÝCH OČNÍCH VAD

4. Ortopedické vyšetření add : kyčle (DKK) ,lokty (DLK), ramena ( OCD), páteř-SPONDYLOSA, pately (PL).... Vždy se svěřit pracovišti ,které má s tímto snímkování zkušenosti ,zná polohy psa při snímkování a pokud to není přímo certifikovaný vyhodnocovatel ,tak zná postup,kterému MVDr. snímky k vyhodnocení poslat. Zde jste to vy, kteří si řeknete , ke komu snímky poslat - add kladná doporučení které si zjistíte ve vašem okolí ,nebo někoho ze seznamu který bude uveden na našem webu.

Seznam veterinářů -posuzovatelů DKK/DLK

POSUZOVATELÉ LUXACE PATEL 

5. Při celé této proceduře doporučuji u vašeho veterináře či přes laboratoř udělat i odběr (sliny nebo krev) k určení DNA - profilu, k založení sobě i klubu. Kde má toto zpětné využití např. při spornosti/prokázání paternity nebo samozřejmě bude povinné při využití možnosti krytí feny dvěma i více chovnými psy. (add druhy chovu).

Odkazy.: Gen Service

                Tilia Laboratories

                Genomia