Druhy Chovů

Vážená členská základno, majitelé, chovatelé a fanoušci Moravia dog clubu,
ráda bych vás seznámila s něčím, co mi leží v hlavě už dlouho a co si myslím, že by mohlo být dobrým odrazovým můstkem pro naši chovatelskou práci a také nastínění vize, jak to v naší organizaci s přístupem k chovu mám.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku "něco navíc" - než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI - UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů "věčného" boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje.

Ale k rozdělení chovu v Moravia dog clubu:
Není to pro nikoho povinností (každý si rozhodně najde svou variantu), jen spíše takovým návodem..


1. GOLDEN BREEDING (ZLATÝ CHOV) - oba jedinci splní 3 body:
- vždy povinná bonitace klubu
Dle výběru:
- zdravotní vyšetření nejžádanější (nejpotřebnější) k plemeni (např. u malé rasy vyšetření patel, u velké vyšetření dysplazie kyčlí , loktů, ramen, srdce,... spondylosa, hluchota, oči atd)
- profil DNA , či rovnou doložení paternity - do budoucna toto vidím jako další velmi žádaný bod ke splnění,
- zkouška z výkonu - zkoušky či testy které jsou cílené na plemeno (volné pole působnosti pro vás).

(v případě, že 1 z rodičů by měl body jen 2 - druhý musí mít 4, další vyšetření jsou individuální podle zatíženosti plemen). Opravdu netřeba dělat jen papír pro papír - zvláště u přírodních, zdravých plemen.

2. SILVER BREEDING (STŘÍBRNÝ CHOV) - oba jedinci splní 2 body:
- vždy povinná bonitace klubu,
- zdravotní vyšetření nejžádanější (nejpotřebnější) k plemeni (např. u malé rasy vyšetření patel, u velké vyšetření dysplazie kyčlí, loktů ramen... spondylóza, hluchota, oči atd.)
nebo

- profil DNA, doložení paternity nebo cokoliv výše zmíněné.

3. BASIC BREEDING (ZÁKLADNÍ CHOV) - oba jedinci splní bonitaci klubu:


4. FREE BREEDING (VOLNÝ CHOV)

- de facto model chovu psů v Angli, USA a mnoha členských státech FCI, kde základní (a dle mě správná) myšlenka je, že psi s průkazem původu mají právo i na průkaz původu potomků. Dává to smysl a ano, dává to i volnou ruku chovateli.

Slovy průkaz původu psa je řečeno vše. Prokazujeme jeho původ, ne původ organizace, různých klubů a jejich různých podmínek pro chov.
Tento model se prostě osvědčil všude tam, kde ještě vládne demokracie v chovu psů. Takže ji rozhodně nečekejte v ČR/FCI. Paradoxně funguje tak, že ti, co to myslí se svým chovem psů opravdu vážně, tak si pro sebe (ne pro klub) stejně všechna potřebná vyšetření udělají. Tudíž se hned z kraje odděluje zrno od plev. Je to chov, o kterém si prostě může 90% kyn. populace v ČR nechat jen zdát - chov bez mezičlánku klubů, kde solidnímu a zkušenému chovateli jsou jen neskutečnou brzdou ve své práci, vizích a cílech.
Co si budeme povídat. Já opravdu nepotřebuji vypsané na papíře složené zkoušky, abych u psa poznala, jestli dobrou povahu má nebo ne. Nepotřebuji DNA, když na 100 % znám rodiče. Nepotřebuji vyšetření svého psa na to a to, když za 30 let chovu jsem se u svého plemene s takovým zdravotním zatížením nesetkala. (atd. - vyrábět papír pro papír - jen pro klub).
Navíc je pro mě absolutně nepřijatelné, aby mi nějaká funkcionářská osoba (sami si dosaďte adekvátní výraz pro vám tak známé osoby, co vám ničí chov, práci - já musím být v projevu slušná), schvalovala či neschvalovala můj výběr krycího psa. Toto je možné snad jen v České republice, nikde jinde jsem se s tímto omezováním v chovu, které je jasně spjato s prospěchem jen určité "vyvolené" skupiny osob, nesetkala.
Toto je totalismus, ne zájmový chov. Prostředí, ve kterém se dají dělat všelijaké nekalosti, jen ne kvalitní chov psů.
Je nám zde podsouván nějaký model, který hlásá, že garantem chovu je klub. Tím je prezentován v pozici Boha, který na vše musí dohlížet, chovatele vodit za ručičku, napomínat je, kárat a trestat a to nejlépe tak, aby to zastrašilo ostatní chovatele a ti už jen drželi ústa a krok. Jenže, i když mi nějaký rádoby odborník schválí či natvrdo nacpe na krytí určitého psa, a ten vrh se nepovede (vyskytnou se zdravotní problémy), tak garance chovu se okamžitě přesouvá na chovatele, a pokud dojdeme až k soudním sporům, kdo za co může, tak hádejte, v jaké pozici je ten božský klub? V pozici mrtvého brouka a vše je na chovateli!

TAK TO VŽDY BYLO, JE A BUDE. TO SI JE POTŘEBA UVĚDOMIT.

ZA CHOVATELSKOU PRÁCI JE VŽDY ZODPOVĚDNÝ JEDINĚ A JEN CHOVATEL!

Pochopily to takové kynologické velmoci jako Anglie, Amerika a několik členských států FCI - Španělsko, Srbsko, Itálie...
Kluby v těchto zemích jsou v prostředí pro VIP chovatele a naopak je složitým procesem, prokazujícím vaše chovatelské znalosti, se do něj dostat.
V ČESKU je problém z něj odejít a svobodně, bez šikany a pomluv, chovat.
Ale to by se zhroutil celý propojený systém patolízalství, úplatků a prospěchářství - nebýt klubů, povinných zkoušek, povinných zdrav. testů - protože co si budeme nalhávat, vše výše napsané, se dá za peníze pořídit a zfalšovat. A je to důsledek oné POVINNOSTI to do chovu mít.

Pointa je v tom, že ten, co to myslí se svými psy vážně, si za svými výsledky stojí a kdykoliv je předloží a obhájí. U toho, kdo je má v danou chvíli zfalšované a lže si ve vlastním chovu, se to stejně časem projeví. Jak ve zdraví, tak v povaze. A sama konkurence a trh takového chovatele odstaví. Na to je náš český i evropský kynologický rybníček moc malý, aby se to časem nedostalo ven. A v tom je kouzlo volného chovu.

Těm, co to mají srovnané v etice a prioritách plemene, nesvazuje ruce a ty druhé samo okolí donutí buďto nabízet psy výrazně levněji, nebo úplně skončit. Dalším nesporným faktorem je, že výrazně omezujeme tímto chovem produkci psů bez PP. Z drtivé většiny anonymní, nedohledatelnou, nepostižitelnou. Každý, kdo si zakoupí psa s rodokmenem, může u nás žádat o vydání PP na své vrhy - nicméně již registrovaně, dohledatelně a s plnou odpovědností za své odchovy.
Tento systém hlavně nesvádí k jakýmkoliv podvodům. Není důvod. Vše je dobrovolné.
Nic netřeba falšovat.


Já půjdu vždy směrem, že jsem tu pro chovatele, jsem tu proto, abychom společně vychovali novou generaci, abychom maximálně vyšli vstříc jakékoliv situaci, která může nastat. Odbourat byrokracii, hlášení toho a toho do data toho a toho... a když ne, tak šup napomenutíčko, pokutička, zákazečky - TO TADY NEMÁ MÍSTO!!
To je ostuda vedení a potupa pro slušné a silné lidi, co v tom prostředí jsou nuceni být. Protože ti slabí to vzdají a raději sáhnou po chovu bez PP, nebo chovají přes jinou zemi.
A říkám to už roky, že největší výrobnou psů bez PP je samo FCI v ČR - svým diktátorským přístupem k lidem.

Modelová situace č. 1 u nás:

- nakryji 2 psy s PP - nic neabsolvovali - ok - volný chov
- kdykoliv požádám o dodatečnou bonitaci - ok - je mi vyhověno bez problémů - ZÁKLADNÍ CHOV
- udělám si profil DNA (nenáročné na čas ani finance) - jupííí - STŘÍBRNÝ CHOV
- odstavím fenu z kojení (psa udělám kdykoliv) - zajedu na rtg., dopplera či jiný zdrav. test a co se stane??? Než mi vydají PP, mám ZLATOU HVĚZDU - a ZLATÝ CHOV. Jak prosté.
A proč? Protože to jde.

Modelová situace v ČMKU:
- nakryji 2 nechovné psy s PP - nic neabsolvovali
- vše nahlásím božskému klubu - a mám 100% jisté, že mi psy nikdo dodatečně neuchovní a já vyfásnu minimálně 2 roky zákaz zápisu vrhů pod slavnou FCI. A proč? Protože můžou!

Modelová situace u nás č. 2.Mám v hlavě více dobrých psů ke krytí a nemůžu se rozhodnout, kterému dát přednost? Žádný problém.
Nakryji fenu dvěma (klidně i třemi) psy. Udělám DNA PROFIL rodičům - což většina už má - udělám DNA profil i vrhu a PP konkrétních štěňat se vydají dle paternity k patřičnému otci. (totiž toto máme zakotveno v chov. řádu u boerboelů v zemi původu - Jižní Africe - v organizaci SABBS, kde chovám už 13 let, a kde jsem se nechala velice ráda inspirovat pro nás všechny).
Protože toto je pokrok! Mít v jednom vrhu potomky 2 otců a moci si vyhodnotit údaje za 1 rok po dvou otcích a tím 1 rok získat v chovu navíc. Ano, je to taková vyšší dívčí - ale opět si s ní zkušený chovatel poradí. Nebo budu mít starého psa a budu chtít pojistit vrh i mladým - vše lepší než ztratit šanci na novou generaci, která má smysl, a předávat dál nesporné kvality.

Stejná situace u FCI/ČMKU/ČKS:
Kárně vás řeší klub, i vrchnost - v případě, že jsou oba otci chovní - nařídí paternitu - dostanete za uši a při dobré konstalaci vám i vydají rodokmeny. A už se to s vámi táhne...
V případě, že otec chovný není - trest zákazu zápisu vrhů vás nemine a máte haryky bez PP (add výroby psů bez PP ze samotného pera FCI - A ŽE JICH JE)!
A proč? Protože můžou! A žijí v tom, že člověk nemá jiné volby. OMYL. UŽ MÁ.

Každý z nás, komu to myslí trošku i za roh, se prostě sejdeme na Klondiku, ve zlatém chovu - dřív nebo později. Víme, že mentalita různých skupin majitelů různých plemen je rozdílná - někdo hold pro potvrzení vašich slov a zkušeností to potuplování "hvězdičkou" potřebuje ke klidnému spaní. A jiný rozhodně bude dobře spát i bez ní. A dosáhne výsledků v chovu stejných.

Hlavním cílem těchto chovů je lidem cestu k chovu zjednodušit, odbourat co nejvíce chovů psů bez PP (což se masově děje právě díky situacím v chovatelských klubech), registrovat je, sledovat, být nápomocen - když vidíme, že se to neubírá správným směrem, tak zasáhnout školením, seminářem, konzultací - prostě si nové chovatele vychovat a ne začít příkazy, zákazy, tresty, šikanou a vyhazovy.
NE - NEJSME FCI A NIKDY NEBUDEME - naštěstí.
Strávila jsem v českém FCI chovu 25 let a za tu dobu vím jediné - ŽE TAKTO OPRAVDU NE.
Toto je nejobšírnější téma, co stojí za to rozvádět a diskutovat o něm. A budu ráda za podněty z vašich řad.
Nechť je toto shrnutí k dispozici hlavně pro nováčky, kteří ještě nejsou natolik otrkaní kynologickou chovatelskou atmosféroua hlavně povědomím, že svět mimo FCI neexistuje. Naopak - tento svět nabírá na obrátkách a má vizi a jasné cíle.

CHOV BEZ ŠIKANY. ZÁZEMÍ, KDE SI CHOVATELŮ VÁŽÍME A KDE SE DÁ ROZUMNĚ DEBATOVAT Z OČÍ DO OČÍ O ČEMKOLIV.

PS: Tyto třídy chovu budou od nynějška zaznamenány v rodokmenech a to tak, že zlatý a stříbrný chov bude v místě, kde bylo tištěné logo Moravia Dog Clubu, bude nyní logo plastické na stříbrné nebo zlaté samolepící hvězdě. K čemuž jsem nechala vyrobit plastotypové kleště - takový malý lis. A vypadá to prostě nádherně.
Basic (základní) a free (volný) chov, bude vypadat PP jako dosud a bude poznačen slovně na přední straně.
Abyste nebyli ochuzeni, tak ten, kdo v minulosti splnil podmínky na udělení "hvězdiček" - doplním dodatečně na druhou stranu do záznamu. Nebo vyrobím speciální potvrzení k vašemu psovi i s vámi, jako majitelem.

Takže "našemu chovu zdar" a bez stresové atmosféry u něj 100x sláva.
Nic není jen černo-bílé, není jen ano a ne. Jsme flexibilní a s volnou rukou a myslí rozhodně dokážeme víc, než s bičem (kluby) nad hlavou.

Moravia Dog Club

Magda Moravcová