Jak si užít výstavu

20.04.2023

Právě jste dorazili na místo konání vaší výstavy. Přijeli jste buďto před přejímkou (časy jsou uvedeny v programu výstavy - propozicích) nebo v jejím průběhu. Pokud dorazíte v době, kdy již začalo posuzování, může se vám stát, že váš pejsek nebude již posouzen. Respektive bude posouzen, ale mimo pořadí. To znamená bez nároku na ocenění......

Jsou i výstavy, kde dostáváte přibližný harmonogram času, v kterém bude váš pejsek posuzován. I tak vřele doporučuji přijet o něco dříve.

Nechte pejska po cestě protáhnout a vyvenčit. Tím se nerozumí to, že vypustíte svého psa běhat navolno po terénu mezi parkujícími auty, ale že s ním zajdete na klidnější místo vpovzdálí a dáte mu čas se rozkoukat.

Tady trošinku odbočím: Na některé výstavy (většinu) nelze přijít s háravou fenkou a na všechny je dokonce přísně zakázáno přivést fenu ve vyšším stádiu březosti. Mějte to prosím na paměti, když přihlašujete svou fenečku na výstavu.

Pro březí fenku může být hlučné prostředí příliš stresující nebo zdravotně nevyhovující, háravá fenka dokáže úplně rozbít předvýstavní přípravu majitelům psích kluků, protože jejich svěřenci přes hormony neuvidí páníčka.

Výstava je skvělé místo na socializaci, ale rozhodně to není místo na první kontakt s jinými plemeny psů takzvaně ksicht na ksicht. Působící nervozita může přimět k agresi i úplného kliďase. Slova: On to předtím nikdy neudělal - by mohla být vytesána na pomník mnohého kynologického blba.

Vždy a za všech okolností musíte mít psa pod kontrolou. K přijetí těchto výstavních podmínek se zavazujete svou zaslanou přihláškou.

Ale vy jste právě po vyvenčení spořádaně dorazili k přejímce. Zde ukážete službu konajícímu veterináři průkaz s platným očkováním. Naoplátku dostanete od organizátora své výstavní číslo nebo budete navigování tam, kde si ho vyzvednete. Pokud ho nedostáváte přímo při vstupu na výstavu, bývá v kruhu kde bude váš pes posuzován. Pro vlastní ubezpečení si zkontrolujte zařazení vašeho psa do správné třídy. Pokud máte pocit, že je něco špatně, kontaktujte zavčasu organizátory nebo zapisovatele v kruhu. Přesuny při probíhajícím posuzování již obvykle nejsou jednoduché.

Pokud jste přijeli v dostatečném předstihu, můžete si zkusit před posuzováním provést svého pejska ve výstavním kruhu. Na některých výstavách bývá vyhrazen kruh pro přípravu, respektive tréninku nováčků. Pokud zkusíte pohyb v kruhu, je potřeba šetřit s pamlsky a hlavně je nesypat kolem dokola. Není nic nepříjemnějšího pro ostatní vystavovatele, než když jejich psi hledají po zemi poztrácené kusy dobrot. Jsou výstavy kde je podávání pamlsků během posuzování striktně zakázáno a může být důvodem k vyřazení z posuzování - diskvalifikaci.

Pohyb ve výstavním kruhu je vlastně celou docela obtížnou disciplínou, kterou rozhodně nejde shrnout do pár řádků. Zde bych každému doporučila buď pozorovat práci zkušených handlerů nebo se zúčastnit kurzu handlingu některého z nich. Bývá velmi často nabízen i na sociálních sítích.

Snad jen jako úplný základ :

Pes by se měl pohybovat vždy mezi vámi a rozhodčím. Veden je vždy na vodítku a až na vyjímky po vašem levém boku . Pohybujete se spolu v co největším kruhu, co dovoluje ohraničení obvodu výstavního prostoru. Mnoho vystavovatelů má tendenci kruh zkracovat tak, že to vypadá na ušlapání rozhodčího. Při chůzi (běhu) musíte dodržovat pravidlo, že pomalejšího vystavovatele nepředbíháte ani nepopoháníte. Necháte si prostě větší rozestup nebo běžíte ve větším kruhu.

Rozhodčí vás může vyzvat obvykle pohybem ruky k předvedení psa v pohybu směrem od něho a k němu. Vaším úkolem je navést psa zpříma proti rozhodčímu a zpříma od něho.

Existuje ještě mnoho možností (zjednodušeně řečeno) pohybem vytvořených obrazců, při kterých ukazuje handler svoji souhru se psem a pes všechny své přednosti v pohybu. Tyto úkony by po vás mohl rozhodčí chtít, ale určitě ne ve třídě baby nebo dorostu.

Po úvodním kolečku je obvykle jeden pes po druhém prohlížen buďto vestoje v terénu nebo u menších plemen na výstavním stolečku. Úkolem vystavovatele je předvést všechny klady svého psa. To znamená snažit se ho postavit do výstavního postoje typického pro dané plemeno. Jak je na tom to vaše byste měli vědět podle standardu plemene.

Snažte se být klidní,imkdyzbto napoprvé nepřijde tak jako doma. Přece vůbec o nic nejde, váš pes pro vás nebude ani horší ani lepší i když vyhraje nebo i když prohraje. Navíc je prokázané, že pes přejímá velmi intenzivně pocity svého pána. Nervózní páníček = stresovaný pes.

Při podrobné prohlídce musí rozhodčí mít šanci beze strachu z úrazu prohlédnout vašemu pejskovi zuby, oči, srst a u samečků i přítomnost varlat. Zuby psa můžete rozhodčímu předvést sami za předpokladu, že váš pejsek je ochoten otevřít tlamu a ukázat jak skus, tak případně i celý chrup. Opět platí, že pokud jste ho to nenaučili doma, na výstavě už to nedáte.

Po prohlídce jednotlivců obvykle rozhodčí nechá několikrát oběhnout kruh všemi pejsky a pak vybírá jedince pro závěrečné pořadí.

Zásadou je, že když se na vás rozhodčí nedívá, může váš pejsek odpočívat, sedět, ležet. V okamžiku, kdy se dostáváte do zorného úhlu rozhodčího, měl by váš pes být buď v pohybu nebo ve výstavním postoji.

Není přípustné a ani kolegiální pejska v kruhu motivovat příliš hlasitě. Neměli byste svým projevem rušit soupeře. Diskvalifikaci může zapříčinit i takzvaný double handling, kdy jeden z majitelů obíhá se psem uvnitř kruhu a druhý z majitelů vně kruhu pokřikuje, píská, dupe, mává hračkou, vyhazuje pamlsky, upozorňuje na sebe. Je to velmi neomalené chování.

Po vyřčení výsledků je slušnost poblahopřát vítězi.

Pokud jste excelovali a váš pejsek získal první místo ve třídách mladších kategorií, tak vás to posouvá do závěrečných soutěží. V kategorii dospělých čekáte ještě navíc na určení vítěze celého plemene. Neodcházejte daleko od kruhu, budou vás volat.

Po posouzení všech plemen ve všech výstavních kruzích je obvykle ve výstavním režimu krátká pauza a po ní nastupují vítězové jednotlivých kategorií do závěrečných soutěží. V těchto soutěžích mohou kromě obvyklých (nejlepší pár, nejlepší chovatelská skupina nejlepší mladý vystavovatel atd, atd) být i speciální vyhlášené soutěže pro danou výstavu.

Pod článkem najdete tabulku výstavních tříd a systém získávání ocenění v M.D.C.

Upozorňuji, že jiné organizace mohou mít systém malinko odlišný, ale v zásadě jsou všechny velmi podobné.

Ať už jste uspěli na první výstavě, nebo vás ty úžasné výstavní úspěchy teprve čekají, neodjíždějte rozladění. Na každé výstavě máte možnost potkat lidi stejné krevní skupiny, získat nové přátele. Vaši psi dostávají lekci z tolik potřebné socializace. Nehledě na to, že vrstevníky vašeho psa ve vyšším počtu, neuvidíte vlastně jinde uceleněji než na výstavě. Zvlášť pokud uvažujete o chovu, výstavy jsou nezbytností pro sledování vývoje vašeho milovaného plemene.

Vím, že pro každého z nás je ten náš pes prostě ten nejúžasnější, nejkrásnější a nejlepší a jakýkoliv výsledek i z té nejvíc prestižní výstavy to nemůže změnit. I tak (nebo právě proto) vám přeji výborné výstavní úspěchy a hlavně mnoho radosti s vaším pejskem!